Washi pásky a jak je použít

Už jste si někdy říkali, co to ta washi páska je a k čemu vlastně slouží? V dnešním článku se dozvíte pár tipů, jak s ní naložit.

Slovo “washi” pochází z Japonska a označuje typ tenkého rýžového papíru vyráběného právě v Japonsku. Z něj vznikají pásky, které jsou celosvětově známy pod názvem washi tape, nebo česky washi páska. Jedná se o samolepící dekorativní papírové pásky, které mají nespočet vzorů a velikostí. Při troše šikovnosti ji lze z papíru snadno odlepit a nalepit na jiné místo. Díky materiálu, ze kterého se páska vyrábí, bývá lehce průsvitná a díky své tloušťce se lehko trhá.

IMG_1067

Proč jsou ale washi pásky tak populární?

Může za to jejich široká škála využití. Dnes naleznete na trhu již nespočet barev, šířek a vzorů a každý si tak najde svůj oblíbený design. Vybírat můžete mezi tradičními japonskými motivy, jednobarevnými, textovými, třpytivými, květinovými či různě abstraktními vzory.

Pojďme se společně podívat na to, jak můžete využít naše washi pásky během svého tvoření.

Fotoalbum

Vytvořit si album plné vzpomínek například z dovolené či letních prázdnin je vždy dobrý nápad. Postačí vám k tomu buďto přímo fotoalbum, do kterého lze fotografie lepit nikoliv vkládat, případně lze využít i obyčejný sešit či zápisník. K vytvoření fotoalba budete potřebovat tyčinkové také lepidlo, oboustrannou pásku, washi pásku pro ozdobení nebo uchycení fotek, něco na psaní a samotné fotografie. Fotografie rozložte na stránku, přilepte je lepidlem a na oživení můžete fotku dekorativně přelepit či orámovat washi páskou. Pak už jen stačí dopsat k fotce popisek a volný prostor vyzdobit samolepkami na je hotovo!

 

IMG_5254

BULLET JOURNAL, rozdělovače

Při tvorbě vlastního diáře metodou bullet journal je důležitá organizace. Často se využívá deník či sešit, který nemá žádné látkové záložky a je užitečné si stránky diáře dobře zorganizovat, aby byl přehledný. Stačí ustřihnout kousek pásky a přilepit ho na okraj stránky a pásku nechte kousek přečnívat. Vzniklý rozdělovač můžete použít pro snadnější nalistování stránky.

Pokud se vám líbí krásně nazdobené či ilustrované diáře, ale kreslení není vaši silnou stránkou, můžete jednoduše nahradit malůvky právě washi páskou a snadno tak od sebe oddělit například jednotlivé dny v týdnu.

DSC_0096

Balení dárků

Balení dárků si nejvíc užijeme na Vánoce, ale i během roku se objeví příležitost, kdy rádi obdarujeme milovanou osobu hezkým dárkem. A ještě hezčí je předat dárek krásně zabalený v balicím papíru. Při balení můžete nahradit izolepu washi páskou. Pak už stačí jen přidat mašli, jmenovku a máme hotovo.

Kancelářská sponka

Obyčejné kancelářské sponky časem omrzí. Pro jejich oživení ustřihněte kousek pásky, provlékněte jej vrškem sponky a konce přilepte k sobě, zastřihněte a “fancy” kancelářská sponka je na světě. Pomocí označených sponek můžete například rozdělit různé druhy dokumentů.

IMG_5259 

Označení psacích potřeb

Komu z nás se nikdy nestalo, že se mu zatoulala propiska či tužka ke spolužákovi do penálu a už se k nám nikdy nevrátila, protože spolužák tvrdil, že ta tužka je přece jeho, že měl jen úplně stejnou. Tenhle problém lze jednoduše vyřešit. Utrhněte kousek pásky a omotejte je okolo tužky či propisky. Teď už si nikdo vaši tužku nesplete. :)

IMG_5267

Lepení na omítku

Jak jsme již zmiňovali, washi pásku je možné z povrchu snadno odlepit, aniž by po sobě zanechala lepidlo, proto je také velmi obíbená pro přichycení listů papírů na zeď. Když potřebujete na zeď připevnit plakát, fotografie nebo třeba náš roční kalendář, washi pásky vám s tím velmi šikovně pomohou. Nezanechají po sobě žádné lepidlo ani nepoškodí omítku. Stejně tak, můžete pásku použít také jako dekoraci ve vašem pokoji a oživit si tak bílé zdi. Fantazii se zkrátka meze nekladou! :)

Věřím, že vám dnešní článek přinesl trochu inspirace pro vaše tvoření. Nebojte se sdílet vaše výtvory s námi na Instagramu.

Míša z ePiPí