Hry s tužkou a papírem

U nás doma jsou hry jednou z nejčastějších činností, kterou vyplňujeme společně trávený čas. Ať už jde o hry stolní, karetní nebo počítačové, vždy si užijeme spoustu zábavy. V této situaci není bohužel možné si svou vybranou novou hru zakoupit v běžném obchodě a nakupování online a následné doručení objednávky je někdy trochu zdlouhavé, proto jsme pro Vás připravili inspiraci na neotřelé hry, ke kterým budete potřebovat pouze tužku a papír.

Země, město,...

Hra, kterou zná snad každý z nás. My jsme tuto hru hráli nejčastěji se spolužáky o školních přestávkách nebo na táborech. K této hře můžete použít obyčejný papír a tužku nebo náš blok s předtištěným herním plánem. Nejčastěji se volí sloupečky s názvy země, město, jméno, zvíře, jídlo, věc a rostlina, zvolit si můžete ale jakékoliv další varianty a hru si tak udělat obtížnější, např. řeka, slavná osobnost nebo sportovec. Velkou výhodou této hry je, že má neomezený počet hráčů.

 Pravidla hry: Hra začíná určením písmene, kterým musí začínat všechna slova v řádku. Jeden z hráčů si v duchu říká písmenka abecedy a jiný hráč ho dle svého uvážení STOPne. Hra začíná hned jakmile hráč vykřikne písmenko, u kterého se zastavil. Hráči do každého sloupce jednoduše vepisují slova začínající na zvolené písmeno. Kolo končí v momentě, kdy má některý z hráčů vyplněné všechny sloupečky v řádku a oznámí to svým protihráčům slovem STOP. Na konci každého kola si hráči navzájem porovnávají svá slova a udělují si body.

 Bodování: V případě, že hráč stihl vepsat slovo do sloupce jako jediný ze všech hráčů, má 20 bodů. Pokud mají vyplněné slovo v sloupci všichni hráči a slova se liší, má každý 10 bodů. V případě, že mají hráči slova vyplněná a shodují se, mají pouze 5 bodů. Pokud některý z hráčů nestihl vepsat slovo do sloupečku, obdrží za něj 0 bodů. Součet bodů v řádku se vepisuje do posledního sloupečku s názvem BODY.

IMG_0803

Námořní bitva / lodě

Další klasika, u které si užijete spoustu zábavy! Hra je určena pouze pro 2 hráče a opět si její obtížnost můžete sami určit, záleží pouze na tom, jaké zvolíte tvary a počty lodí. Tentokrát budete potřebovat čtverečkovaný nebo tečkovaný papír nebo opět můžete využít naše předtištěné listy.

 Pravidla hry: Na kostičkovaný papír každý z hráčů vyznačí dvě pole/mřížky o velikosti 10×10 čtverečků. Jedna mřížka slouží pro zaznamenání vašich lodí a druhá mřížka pro zaznamenávání lodí vašeho soupeře, které jste sestřelil. Vodorovně se čtverečky pojmenují písmeny, svisle se číslují. Podle toho, jak moc jste zkušení, domluvte se na počtu a tvaru lodí. Začínající hráč ohlásí zvolený čtverec, kam namířil (například H3). Protivník zkontroluje svou mřížku a odpoví “zásah” nebo “voda” podle toho, zda má na tomto poli loď či nikoliv.

 Do druhé mřížky si hráč označuje místa, kam mířil na svého protihráče, aby si udržel přehled. Zásahy se označují křížkem a střelby mimo tečkou. Pokud je zasažen poslední čtvereček lodě, je plavidlo potopeno a hráč musí kromě zásahu ohlásit protivníkovi také skutečnost, že se celá potopila slovním spojením “zásah, potopena”. se ve svých tazích pravidelně střídají a vítězem se stává ten hráč, kterému se podaří potopit všechny soupeřovi lodě jako první.

IMG_5072

Formule

Hra známá také pod názvem „autíčka“. Tuto hru si pamatujeme ze školní družiny, kdy jsme v zápalu boje pokreslili kromě papíru také školní lavice. Jde o rychlou hru, ke které potřebujete libovolný papír a tužky různých barev (čím větší papír, tím delší závodní dráha).

 Pravidla: K odstartování závodu potřebujete kromě papíru i barevné pastelky. Na papír si nakreslete libovolně zakroucenou a dlouhou dráhu, start a cíl. Každý hráč má svou barvu, kterou se ze startu snaží dostat do cíle. Pastelku postavte na start, ukazováčkem pastelku na konci přidržujte a lehce na ni zatlačte tak, aby se její hrot posunul směrem k cíli. Tam kde končí váš tah, udělejte tečku a v dalším kole pokračujete přesně z této tečky.

 IMG_5169 IMG_5170

Spojování čísel

Tuhle hru mi nedávno ukázal Kuba, když jsme se na dlouhých cestách nudili a po několika kolech piškvorek (ve kterých vždy prohraju), šibenice a země, města jsme přemýšleli, jak se ještě zabavit. Prý ji hrál jako malý s babičkou, nikdo jiný z našeho okolí hru ale nezná.

Pravidla: Na papír (nejlépe velikost A4) si různorodě napište čísla např. od 1 do 30 a vždy ještě samotné číslo zakroužkujte. Následuje spojování bublin s čísly od nejmenšího po největší, ale pozor, čáry, kterými čísla spojujete, se nesmí křížit! Pokud k takovému překřížení dojde, jedná se o chybu hráče, který je právě na tahu, ten získává okamžitě trestný bod. Zároveň se na místě doteku čar vytvoří můstek (my psali rovnítko) a skrz toto místo se nyní bez penalizace dá v dalších kolech hry projet. Hráči se vystřídají po každém připojení dalšího čísla. Všechna již spojená čísla také dále fungují jako bezpečné můstky pro průjezd čar. Pravidla můžete opět trochu pozměnit podle toho, s kým ji hrajete. Jestli chcete zabavit menší děti, stačí jim čísel pouze pár a nějaké to překřížení jim můžete odpustit. Naopak, jestli hrají dospěláci, tak si mohou pár čísel ještě přidat. Vítězem se stává ten hrát, který má po spojení všech vypsaných čísel nejmenší počet trestných bodů.

IMG_5168 

„kdo“, „co dělal“, „kde“, „s kým“, „proč“ a „co tomu řekli. “

Další hra, která mi utkvěla v paměti ze školní družiny a dětských táborů. S dětmi si u ní užijete spoustu legrace!

Každému z hráčů stačí úzký pruh papíru a tužka. Poté se posaďte tak, abyste si do neviděli do papíru a pište odpovědi na otázky: „kdo“, „co dělal“, „kde“, „s kým“, „proč“ a „co tomu řekli lidi“. Po každé napsané odpovědi papírek ohněte tak, aby nebyla vidět vaše odpověď, a pošlete ho vedlejšímu hráči. Po dokončení všech otázek papírek otevřete a přečtěte si odpovědi.

Tečkovaná

Tato hra je pro nás osobně úplnou novinkou, nikdy dříve jsme ji ze svého okolí neznali. Hra je pro dva hráče (existuje i varianta pro více hráčů o té máme bohužel ale málo informací) a budete k ní opět potřebovat pouze dvě pastelky odlišných barev a čtverečkovaný papír. 

Cílem této je obklíčit svými puntíky co největší území ve kterém se nachází puntíky vašeho soupeře.

Pravidla: Hráči se ve svých tazích pravidelně střídají. V každém svém tahu udělá hráč puntík na průsečíku (tento průsečík musí být volný, nesmí na něm být jiný puntík a nesmí být součástí už některého z území). Uzavírat můžete území, která mají alespoň jeden puntík soupeřovy barvy a lze také ve vašem území uzavírat území, která patří vašemu soupeři. Uzavření svého území označíte spojením vašich puntíků. Hra končí v momentě, že se jeden z hráčů vzdá nebo pokud už nemáte možnost táhnout.

Bodování: Vyhodnotit vítěze můžete dvěma způsoby. Vítězem se stane hráč, jehož území má větší plochu nebo hráč, který ve svém území zajal více soupeřových puntíků.

IMG_5163

Cestičky

K této hře budete potřebovat čtverečkovaný papír a dvě odlišně barevné pastelky.

Pravidla: Každý z hráčů zastupuje jednu z barev, dejme tomu, že jeden hráč má červenou barvu a druhý modrou. Začátkem hry se vytvoří plánek (viz. Obrázek), kdy se do průsečíku v jednom řádku udělají tečky v barvách hráčů a v každém řádku se barvy střídají, můžete si tak vytvořit libovolně veliké pole. Hráči se ve svých tazích pravidelně střídají a snaží se spojit svislou nebo vodorovnou čárou dva sousedící body své barvy. Nesmí se protnout soupeřova ani vlastní čára. Modrý hráč vítězí, pokud se mu podaří dříve spojit levou a pravou stranu, červený hráč se zase snaží spojit horní stranu s dolní.

IMG_5162

Čtverečky

Tato hra je takovou lehčí variantou pro Tečkovanou. Opět budete potřebovat papír (vystačíte si i s bílým) a tužky.

Pravidla hry:

Nakreslete si na papír mřížku s 8x8 pravidelnými tečkami (do čtverce, viz. Obrázek).

Hráč, který je na řadě, spojí tužkou dvě sousedící tečky, svisle nebo vodorovně a snaží se v dalších tazích uzavřít čtverec. Ten, kdo uzavře načatý čtvereček, vepíše do něj svou značku a má nárok na další čárku (takto může i v jednom svém kole uzavřít více čtverečků). Hra končí v momentě, kdy jsou všechny čtverce uzavřeny a vítězem je ten, kdo má na svém kontě nejvíce uzavřených čtverečků.

Hrát můžete také na čtverečkovaný papír a obtahovat stěny čtverečků, nemusíte díky tomu vypisovat jednotlivé tečky.

IMG_5160

Doufáme, že jsme vás inspirovali ke hře a že jste díky článku poznali nové hry nebo jste si je alespoň oživili v paměti. :) 

Hodně štěstí ve hře!