Prázdný

Celkem: 0 Kč

Doprava zdarma

Termoregulace u novorozenců

Lidé patří do skupiny teplokrevných živočichů – v praxi to znamená, že naše tělesná teplota se za normálních podmínek nemění v závislosti na okolí, ale zůstává víceméně stejná. Tahle schopnost vybalancovat stratu tepla s jeho produkcí se nazývá termoregulace. Když je teplota příliš vysoká, naše těla jí kompenzují pocením a když je naopak nízká, vyrábíme si teplo svalovým třesem.

V průběhu těhotenství je teplota miminka uvnitř těla matky konstantně udržovaná na přibližně 37.7 °C. Ditě si tedy regulovat teplotu ještě nemusí a taky to ani dokonale neumí. Maminka to dělá za něj – potí se, když je teplo a třese se v zimě. Když se miminko narodí, není ještě u něj dokonale vyvinuta termogeneze - čili tvorbu tepla prostřednictvím svalového třesu. Zdroj tepla je pro něj takzvaný hnědý tuk, jehož hlavní funkcí je právě produkce tepla. Proto se vyskytuje především v těle novorozených savců a hibernujících živočichů. Začíná být produkován kolem 26 týdne těhotenství a při porodu tvoří 2-7% váhy dítěte. Nachází se hlavně na krku, okolo cév vedoucích do mozku, mezi lopatkami nebo blízko ledvin a ostatních důležitých vnitřních orgánu. S věkem pak tato tkáň mizí. Hnědý tuk hraje důležitou roli v produkci tepla pro novorozence. Proces proměny na teplo spotřebovává glukózu a kyslík, co při větším ochlazení mimiko unavuje.

Občas se může zdát, že Vaše miminko je příliš horké, nebo má studené ruce. Mnoho rodičů pak má tendenci zabalit dítě příliš teple, do mnoha vrstev, nebo do fleecové přikrývky. V důsledku toho může dojít k přehřátí miminka, co sebou nese obrovské riziko. Ochlazovaní je totiž u novorozenců rovněž limitované - lide se chladí pocením a krátce po porodě je aktivní jenom menší část potních žláz. Výzkumy ukazují, že existuje souvislost mezi přehřátím a syndromem náhlého úmrtí novorozence.

Ideální způsob jak svému dítěti poskytnout dokonalý komfort je použití kvalitní zavinovačky z merino vlny. Díky unikátním vlastnostem ovčích vláken vytvoří v okolí tělíčka mikroklima s regulovanou teplotou – v teple ochlazuje a zimě izoluje. Bonus navíc je efekt, který zavinování má - dětem stísněný pocit připomíná dokonalé známe prostředí dělohy ve kterém strávili několik měsíců a tak se rychleji upokojí a zaspí. Také zabraňuje přetočení na břicho, co je poloha považovaná za riskantní v souvislosti s výskytem syndromem náhlého úmrtí novorozenců.