Prázdný

Celkem: 0 Kč

Doprava zdarma

Zavinovačky

Před narozením dítě stráví devět měsíců v těsném prostore maminčina bříška, proto mu náhlá změna první týdny po porodu nemusí být úplně po vůli. Některá miminka potřebují mít pro klidný spánek tělíčko lehce stažené zavinovačkou, která dítě do té doby zvyklé na pobyt v bříšku uklidňuje. Toto opatření je neurology doporučováno a to zpravidla do věku šesti týdnů. Mezi příznivé efekty patří nejen klidnější spánek, kdy je zabalení do zavinovačky schopné uklidnit i ta nejuplakanější miminka, ale i snížený výskyt novorozenecké koliky. Zavinovačka je staletími ověřená pomůcka, která byla a je používaná maminkami v mnoha kulturách.

Jak správně zavinout dítě do zavinovačky se maminky učí už v porodnici. Nejdřív to vyzkoušejte když miminko není hladové, nebo unavené. Zavinování Vám může pomoci pokud je dítě rozrušené, nebo se jen potřebuje cítit podobně jako v maminčiným bříšku.

Pokud se rozhodnete zavinovat, ujistěte se, že používáte správnou techniku. Pokud zabalíte dítěti nožky rovně dolů, může to poškodit jemné chrupavky v kyčelních kloubech, co může vést k jejich displazii. Vývojová displazie je u novorozenců poměrně běžná, vyskytuje se asi u pěti procent populace. Zvýšené riziko existuje pokud se tahle kondice vyskytuje v rodině, dítě bylo narozeno zadečkem dopředu, nebo je holka. V současnosti je preventivní vyšetření správného postavení kyčelních kloubů jedním z povinných vyšetření, které je třeba s miminkem absolvovat.

Jak postupovat s běžnou zavinovačkou?

  • Položte zavinovačku na rovný povrch jedním rohem nahoru a tento zahněte asi 6 cm aby tvořil rovný okraj.
  • Položte díte na zavinovačku, tak aby vrch látky byl na úrovni ramen.
  • Přitáhněte levou ručku dítěte dolů. Roh látky při jeho levé ruce přetáhněte přes rameno a hrudník a zasuňte pod jeho záda na pravé straně.
  • Přitáhněte pravou ručku dolů. Podobně jako na levé straně, vezměte roh látky při pravé ruce, přetáhnete přes rameno a hrudník a zasuňte pod záda na levé straně.
  • Složte spodek zavinovačky a volně jej zasuňte pod miminko. Ujistěte se, že obě nožky jsou volné, sehnuté a boky se můžou hýbat.

Jednodušší postup se zavinovačkou Cocooi: