Prázdný

Celkem: 0 Kč

Doprava zdarma

Jak prát oblečení z merino vlny?

Merino patří mezi nejkvalitnější vlny a pochází se ze srsti plemene ovce zvané merino. Vyrábí se z něj nejrůznější oblečení jako dětské spací vaky, zavinovačky, kojenecké oblečení, sportovní funkční prádlo, svetry nebo čepice. Výrobkům z merino vlny je při praní třeba věnovat zvýšenou pozornost, aby se nepoškodili.

Praní v rukách

Nejšetrnější je praní oblečení z merina v rukou. Naplňte umývadlo, nebo jinou nádobu dostatkem vlažné vody, aby pokryla věci, které chcete prát. Přidejte šetrný prací prostředek. Můžete použít prostředek speciálně vyvinutý pro merino vlnu, nebo jiný, který je šetrný a určený pro jemné tkaniny.

Kompletně ponořte oblečení do vody a nechte ho nasáknout po dobu 3 až 5 minut. Pak propláchněte ve vlažné vodě, aby se prací prostředek dostal ven.

Oblečení neždímejte, ale jemně vymačkejte, aby jste dostali ven co nejvíc vody. Můžete ho rovněž položit na ručník a zabalit, aby se voda vsákla do ručníku. Pak ho položte na rovnou plochu na suchý ručník, nebo ho pověste na sušák, dokud se úplně neuschne. Před usušením vytvarujte oblečení do správného tvaru.

Praní v pračce

Pokud se rozhodnete prát v pračce, použijte co nejšetrnější program. Pokud má vaše pračka program určený pro úplety, použijte ten. Pokud by jste prali s normálním programem, mohlo by to poškodit delikátní látku. Použijte vlažnou vodu a jemný prací prostředek.

Co nejdřív odstraňte skvrny

Na odstranění skvrn použijte jemný prací prostředek. Pokud se jedná o mastnou skvrnu, posypte ji kukuřičným škrobem, nebo dětským pudrem. Jemně vetřete do skvrny, dokud neuvidíte prášek prosakovat na druhou stranu. Setřeste zbytky prášku a pokud zopakujte, pokud se skvrnu nepodařilo odstranit na první pokus.

Tipy

Místo pracího prostředku je možné použít šampón, jelikož je určený pro vlákna z proteinu.

Pokud nemáte jemný prací prášek, nebo nechcete kupovat prostředek určený pro merino vlnu, použijte jemný prostředek na umývaní nádobí.

Pozor

Vždy si předem přečtete instrukce k praní na oblečení a dodržujte je. Některé oblečení bude vyžadovat praní v studené vodě, nebo bude mít jiné speciální instrukce.

Otázky a odpovědi

Nehrozí, že se oblečení smrskne, pokud použiji teplou vodu?

Ne. Smrsknutí hrozí jen pokud oblečení namáháte a použijete teplou, nebo horkou vodu na praní a studenou na vymáchaní. Namáhaní a změna teplot při máchaní může způsobit smrsknutí.

Co je považováno za jemný prací prostředek?

Jakýkoli prací prostředek s neutrálním pH. Pokud používáte prostředek speciálně vyrobený pro vlnu, dodržujte pokyny výrobce.

Doporučujete zabalit oblečení z merino vlny do ručníku při sušení?

Ne. Zabalení do ručníku doporučujeme jenom jako způsob , jak dostat z oblečení vodu. Sušení už probíhá bez zabalení.

Můžu oblečení z merina žehlit?

Ano. Používejte páru a nastavení žehličky na vlnu. Žehlete přes vlhkou utěrku.