Prázdný

Celkem: 0 Kč

Doprava zdarma

Hodnocení tepelního odporu oblečení

Na hodnocení tepelního odporu oblečení se používa jednotka tog. Vztahuje k tomu jak dobře dokáže oblečení udržet člověka v teple během studené noci. Jednotka tog je běžně používaná v zahraničí, hlavně Velké Británii, ale můžeme se s ní střetnout i u nás u dětského oblečení jako jsou spací pytle pro miminka, zavinovačky, nebo pyžamka. Spací pytle s vyšší tog hodnotou se více hodí do studených zimních nocí, zatímco nízké tog hodnoty jsou obvykle nejlepší v průběhu teplých letních nocí.

Shirley Institute v Manchesteru v Anglii vyvinul tog jako jednoduchou alternativu k jednotce SI m2K/W, která je pro běžné použití dost nepohodlná. Základní jednotkou izolačního koeficientu je RSI, ( 1 m2K/W ). 1 TOG = 0,1 RSI. Používá se také jednotka "clo" ekvivalentní 0,155 RSI nebo 1,55 TOG. Název TOG pochází z neformálního slova "togs" (hadry), které bylo pravděpodobně odvozeno od slova tóga, označující římský oděv. Tedy, když by jste si oblékli jenom tógu a nic jiného, odpovídalo by Vaše oblečení koeficientu přibližně jeden tog.

Je nutné jsi uvědomit, že tog koeficient neodzrcadluje nutně tloušťku materiálu. Různé materiály mají různou tepelnou vodivost a tedy různé tloušťky můžou mít stejné tog hodnocení.

Většina oblečení má tog hodnocení někde v rozmezí 1,5 až 15, kde na spodní hranici se nachází velmi lehké letní oblečení a na druhé straně oblečení na zimu.

Hodnota koeficientu tog se stanovuje s pomocí togmetru, co je standardní přístroj pro hodnocení tepelného odporu textilií. Tento přístroj, popsaný v normě BS4745 měří vzorek textilu, buď mezi dvěma kovovými deskami (pro spodní prádlo) nebo mezi kovovou deskou a volným vzduchem (pro vnější vrstvy).

Izolace a oblečení

Na udržení těla v teple používáme oblečení. Správná volba oblečení zabezpečí, že se cítíme pohodlně a komfortně.

Počet jednotlivých tepelných izolací má podstatný vliv na tepelnou pohodu lidí. I když hlavní roli oblečení je chránit před chladem, oděv by měl zároveň také chránit před teplem. Táto kombinace oblečení je důležitá např. pro pracovníky v hutnictví nebo pro hasiče.

Mechanismy izolace

Existují tři druhy přenosu tepla:

  • vedení (kondukce) - tím rozumíme přechod tepla z teplejší na chladnejší látku, může se uskutečnit pouze při přímem kontaktu.
  • proudění (konvekce) - je šíření tepla pomocí pohybu hmoty, například vzduchu, nebo vody.
  • sálání (záření, radiace) - teplo se šíří ve formě elektromagnetického záření - k přenosu není potřeba pohybu hmot a je možný i ve vakuu (teplo ze slunce).

Vzduch má nízkou tepelnou vodivost, ale je velmi mobilní. Existují tedy dva prvky, které jsou důležité pro ochranu před zimou:

  • zastavení průniku větru a udržení vrstvy teplého vzduchu v blízkosti těla.
  • vytvoření vrstvy bezvětří, která slouží jako izolace, použitím různých vláken - tady jsou velmi vhodné duté vlákna, jako kupříkladu merino vlna.

Dalším důležitým faktorem je vlhkost. Voda je dobrý vodič tepla, ale v případě oblečení je vlhkost tělu nepříjemná. V případe, že je oblečení z mnoha důvodů (pocení, deště nebo ponořením do vody) mokré, voda částečně nebo úplně nahradí vzduch mezi vlákny v oděvu, což způsobuje tepelné ztráty prostřednictvím vedení a nebo odpařením.

Tepelná izolace je tedy optimální se třemi vrstvami oblečení:

  • vrstva v blízkosti těla pro hygienu (vyměňuje se častěji než ostatní oblečení), jejímž úkolem je zbavit tělo potu, který nezůstává ve styku s kůží.
  • vnější těsně tkané vrstvy slouží jako jistič proti větru (obvykle tenké). V případě, že hrozí riziko špatného počasí, měla by být tahle vrstva nepropustná. Ideální je, když oblečení zastaví vodní kapičky, ale umožňuje, aby vodní pára prošla a odstranila odpařený pot.
  • mezi danými vrstvami je tzv. tlustá vrstva, která zachycuje vzduch a předchází kontaktu mezi kůží a vrstvou odolnou proti větru.

Teplota a oblečení

Návod na správný výběr spacího pytle najdete v následující tabulce.

Okolní teplota °CGo Go pytelZimní Go Go pytelSpací pytel Cocooi
27 Nic Použijte standardní Go Go pytel Nic
26 Jediná vrstva
Body s krátkym rukávem
Použijte standardní Go Go pytel Jediná vrstva
Body s krátkym rukávem
22 Jediná vrstva
Body s krátkym rukávem
Nic Jediná vrstva
Body s krátkym rukávem
20 Jediná vrstva
Body s douhým rukávem
Jediná vrstva
Body s krátkym rukávem
Jediná vrstva
Body s douhým rukávem
18 Dvě vrstvy
Body s krátkym rukávem
Druhá vrstva s dlouhým rukávem
Jediná vrstva
Body s krátkym rukávem
Dvě vrstvy
Body s krátkym rukávem
Druhá vrstva s dlouhým rukávem
17 Dvě vrstvy oblečení s dlouhým rukávem Dvě vrstvy
Body s krátkym rukávem
Druhá vrstva s dlouhým rukávem
Dvě vrstvy oblečení s dlouhým rukávem
16 Použijte zimní spací pytel Dvě vrstvy oblečení s dlouhým rukávem Použijte zimní spací pytel
Doporučená teplota pokoje pro děti je v rozmezí 18-20°C